Download the men's and women's full results as a PDF.
Click here to download Adobe Acrobat Reader
  Download as Excel spreadsheet (66KB)
(Self extracting Zip archive)
2000 Ultimate 10 for Ronald McDonald House
Complete Results - Males by Age Group
           
Award Code Description:
J=Junior, O=Overall, M=Master, G=Grand Masters,
A=Athena, C=Clydesdale, AM=Athena Masters,
CM=Clydesdale Masters
 
Bib # Award 10-14: Male Age Place Time
           
363 1st Daniel Garvens   36 43:23
51 2nd Kyle Wood   44 45:45
439 3rd Drew Glazer   165 56:43
343   Brett Street 13 168 57:37
396   Zack Shapiro 14 169 57:36
327   Michael McManus 14 245 1:07:22
           
Bib # Award 15-19: Male Age Place Time
           
82 O-6 Trapper Pressler 19 7 37:04
6 J-1 Rehan Mahmood 16 11 38:41
5 J-2 Imran Mahmood 16 12 38:44
170 J-3 Nick Smith 16 23 40:39
168 1st Cody Rickert 16 26 41:20
428 2nd John Tower 19 30 42:08
362 3rd Billy Boywid 16 72 47:33
351   Jamie Simmons 19 79 49:30
386   Ricky Bennett 18 217 1:02:32
338   Jason Braddock 19 288 1:17:30
           
Bib # Award 20-24: Male Age Place Time
           
4 O-1 Duncan Shangangase 24 1 31:40
339 O-5 Christian Ebster 24 6 36:54
437 1st Ryan Davis 20 14 38:53
304 2nd Jeffrey Doudrick 21 54 46:12
75 3rd Benjamin Crenshaw 23 188 59:25
297   Brent Wright 24 196 1:00:10
342   Ron Sells 24 214 1:01:36
290   Christopher Marquez 24 221 1:02:50
           
Bib # Award 25-29: Male Age Place Time
           
277 O-4 Jonah Tanui 28 4 35:54
125 1st Robert Burditt 29 13 38:47
178 2nd Kevin Jankowy 29 24 41:06
77 3rd Ben Peacock 25 25 41:09
103   Donovan Sykes 26 75 48:31
305   Bobby Krumhansl 29 103 51:46
385   Chris Dixon 27 113 52:14
288   Blake Pera 28 143 55:16
295   Steve McCommon 28 144 55:18
    Travis Henry 29 148 55:27
156   Tim Chaney 29 151 55:34
158   R. Andrew Strickland 29 156 55:46
72   Eric Smith 29 158 56:04
369   Paul Kirday 27 177 58:33
24   Scott Adams 28 181 58:55
301   John Balint 28 186 59:24
308   Drake Martin 28 237 1:05:06
26   Philippe Bois 29 242 1:06:19
324   Gregory Evans 25 244 1:07:18
           
Bib # Award 30-34: Male Age Place Time
           
334 1st Mike Cooley 31 8 37:35
333 2nd Frank Rennett 33 9 37:36
54 3rd Virgle Tassigny 30 10 38:38
70   John VanSteenberg 33 27 41:47
63   Todd Nichoalds 33 29 42:06
    David Cooper 32 49 45:39
282   Patrick Rogan 32 50 45:53
292   Darrel McCauley 30 58 46:27
459   Tim Tache 33 86 50:02
360 C-1 Robert Blanchard 33 91 50:35
312   Brendan Sharpe 30 93 50:43
462   Donald Drexler 31 96 51:00
180   Conrad Lehfeldt 31 101 51:37
182   Robert Hyde 33 102 51:42
344   Zack Street 31 104 51:52
114   Greg Cocca 30 111 52:12
300   David Wilcox 33 134 54:18
    Graig Averey 34 147 55:27
60   Vinh Vu 31 155 55:40
447   Andrew Balogh 33 162 56:27
461   David Moyes 30 163 56:33
88   Sean O'Connell 33 166 57:46
309   Jeff Preischel 30 178 58:34
100   James McDonald 32 194 1:00:01
40   Rick Clayton 31 204 1:00:32
124   Jim Butler 33 205 1:00:36
453   John Taylor 33 215 1:01:37
278   Tim Rios 34 231 1:04:16
340   Michael Groves 30 232 1:04:24
117   Mark LaGasse 30 234 1:04:42
173   Michael Smith 34 240 1:06:13
311   Steve McBride 30 250 1:07:53
350   Edward Johnson 33 268 1:10:02
336   Rick Fenner 34 271 1:10:33
299   Mark Voye 32 283 1:12:19
           
Bib # Award 35-39: Male Age Place Time
           
281 O-2 Brian Pope 35 2 31:55
1 O-3 Patrick Alexander 38 3 34:08
370 1st Glenn Hudnall 39 15 39:08
8 2nd Whitten Ortega 35 17 39:42
442 3rd Roger Johnson 36 21 40:27
53   Hank Wright 36 22 40:58
99   Kevin Leathers 35 33 42:50
167   Michael Kelly 36 38 44:09
184   Jon Rindin 38 40 44:29
394   Don Miller 35 59 46:34
90   Eddie Anderson 39 61 46:49
381   John Welborn 36 69 47:45
95   Marty Wakita 37 71 47:46
366   David Rainey 35 78 48:57
172   John Paul Richard 37 80 49:23
97   Aric Giddens 35 85 50:00
286   Shawn Jewell 37 88 50:15
397   John Troyer 37 90 50:28
429   Charles Petty 36 108 58:06
130   Rick McDonald 37 121 53:07
52   Austin Works 36 126 53:22
166 C-2 Brent Heimann 39 127 53:27
432 C-3 Greg King 39 130 53:37
23   Terry Jones 37 142 55:15
159   Scott Hendricks 36 152 55:37
457   Scott Walker 35 161 56:24
45   Robert Laubengayer 36 185 59:14
289   Andy Messer 35 191 59:47
164   Dan Sringfellow 39 198 1:00:11
49   Steve Smalling 39 206 1:00:43
138   David L. Andrews 37 212 1:01:21
307   John Walton 35 262 1:09:41
86   Dave McCracken 37 269 1:10:04
           
Bib # Award 40-44: Male Age Place Time
           
66 M-1 Roy Harkins 42 5 36:41
349 M-2 Carlyle Telesford 41 16 39:39
68 1st Spencer Wood 41 19 40:21
91 2nd David Bartlett 41 35 43:07
438 3rd Earl Glazer 40 39 44:19
364   Taylor Bernard 40 42 44:56
435   Brooks Waloshyn 40 43 45:14
441   Bill Gillen 42 46 45:30
458   Harry Camp 42 55 46:12
139   Mitchell Lansky 41 60 46:39
374   Van Quigley 43 74 48:27
81 CM-1 Don McKay 44 73 47:57
137   Joe Jeruzal 43 77 48:51
368   Hal Mabray 42 84 49:50
118   Bryan Altendorf 41 98 51:13
384   Tom Parker 40 109 52:07
  CM-2 Jack Bodell 43 112 52:12
323 CM-3 Roy Barber 42 116 52:27
128   Majid Vazeli 41 118 52:36
    Larry Rowsey 43 119 52:42
383   Scott Moss 43 129 53:37
50   David Wood 40 132 54:01
313   Bob Barber 43 133 54:07
346   Roger Markham 44 135 54:23
    Mark Downing 42 137 54:26
285   Mark Tindall 43 146 55:19
152   Calvin Johnson 43 182 58:56
116   Bob Lineberry 40 184 59:14
58   John Bookas 44 195 1:00:07
430   Billy Clinton 40 260 1:09:29
132   Paul Wyatt 42 263 1:09:49
28   Phil Min 44 276 1:11:25
136   Jeff Eastlick 40 277 1:11:39
446   Tom Joyner 40 303 1:29:08
           
Bib # Award 45-49: Male Age Place Time
           
31 M-3 Mark Hughes 47 18 40:10
332 1st David Branner 47 20 40:23
436 2nd Alberto Velasco 45 28 42:04
283 3rd Jeff Skinner 46 31 42:39
169   James Scott 48 34 43:05
380   Donald Cavenaugh 48 41 44:47
39   Bob Ruckel 48 47 45:34
341   Wade R. Lewis 47 53 46:10
322   John Hahn 46 56 46:19
287   Mick Seys 45 63 47:02
153   Robert Cresap 47 82 49:34
326   Steve McManus 48 87 50:04
440   Winford Blackburn 49 97 51:05
44   Randy Stepherson 48 99 51:28
29   Bill Rehberg 48 138 54:26
85   Fred Kruesi 47 145 55:19
280   Jay Brown 49 154 55:40
127   Jim Matthews 45 164 56:35
94   William Wainscott 46 173 58:07
104   Roy Trafton 49 176 58:21
92   Kenny Simpson 46 199 1:00:14
503   Vic Butcher 49 202 1:00:28
78   Bobby Robinson 47 207 1:00:49
48   Terry Morrison 49 229 1:03:59
131   Monte Gist 48 233 1:04:26
           
Bib # Award 50-54: Male Age Place Time
           
83 G-1 Mike Simpson 53 37 44:01
22 G-2 Carl Muffoletto 53 45 45:29
36 G-3 Allen Budd 51 51 46:05
335 1st Al Montgomery 51 62 46:55
37 2nd Jim Gann 50 68 47:30
353 3rd James Powell 52 76 48:32
325   Jesse H. Redden 51 95 50:58
30   Paul McCollum 51 100 51:28
42   Rodney Diggons 53 106 51:55
378   Frank Ognibene 52 122 53:13
    Dave Gichner 53 124 53:18
365   Phil Jones 51 140 54:51
56   Steve Schwartz 54 150 55:32
79   John Hatcher 54 159 56:10
502   Jim Rutledge 51 192 59:50
431   David Biggar 52 193 59:57
           
Bib # Award 55-59: Male Age Place Time
           
80 1st Steve McCoy 56 117 52:30
193 2nd Joel Wilson 59 125 53:20
358 3rd Charles Baldwyn 58 131 53:44
84   Rick Mendius 56 160 56:23
166   Tommy Brown 58 172 58:06
98   Pat Reunions 58 197 1:00:11
120   Jim Jones 56 210 1:00:56
34   Henry Boyd 55 236 1:05:01
73   Richard Trenthem 55 274 1:11:06
456   John Pell 55 307 1:35:03
           
Bib # Award 60-64: Male Age Place Time
           
106 1st Jim McElroy 61 65 47:17
455 2nd Neil Hall 60 120 53:06
354 3rd Ken Stevens 60 213 1:01:21
110   Terry Hunt 63 255 1:08:35
           
Bib # Award 65-69: Male Age Place Time
           
59 1st Ethan Busby 69 66 47:27
115 2nd Sam Jones 65 218 1:02:20
293 3rd John Thomas 65 252 1:08:00
58   Howard Marker 67 293 1:22:33
445   Ed Walsh 68 294 1:24:25
           
Bib # Award 70+: Male Age Place Time
           
76 1st Jim Carter 71 189 59:31
 
2000 Ultimate 10 for Ronald McDonald House
Complete Results - Females by Age Group
 
Award Code Description:
J=Junior, O=Overall, M=Master, G=Grand Masters,
A=Athena, C=Clydesdale, AM=Athena Masters,
CM=Clydesdale Masters
 
Bib # Award 10-14 : Female Age Place Time
 
303 J-1 Alicia Scarborough 13 83 49:48
284 J-2 Nicole Tindall 14 141 54:54
347 1st Paige Ware 13 300 1:28:15
348 2nd Kate Singaretta 13 301 1:28:16
 
Bib # Award 15-19 : Female Age Place Time
 
298 O-4 Kari Harris 19 57 46:20
448 J-3 Brooke Miles 19 264 1:09:51
337 1st Lauren Milam 18 289 1:17:24
450 2nd Jennifer Tune 18 302 1:29:08
 
Bib # Award 20-24 : Female Age Place Time
 
185 1st Agnes Walkowe 24 171 58:03
89 A-1 CoraLynn Becker 21 187 59:25
 
Bib # Award 25-29 : Female Age Place Time
 
357 O-3 Ashley Martin 28 52 46:07
140 1st Talar Williams 25 89 50:24
111 2nd DeAnna Carualho 25 139 54:30
3rd Kim Albee 26 153 55:38
361 Keri Thompson 25 157 55:53
367 Stacy Napier 27 174 58:09
302 Tina Taylor 26 190 59:45
134 Melanie Abrams 28 201 1:00:19
452 Tiffany Taylor 26 203 1:00:30
109 Beverly Moore 29 216 1:02:02
291 Nicole Marquez 27 220 1:02:50
434 Rebecca Larson 29 227 1:03:38
433 Suzanne Noto 27 228 1:03:38
71 Lauri Hefley 27 282 1:12:07
191 Antonette Green 28 304 1:29:26
 
Bib # Award 30-34 : Female Age Place Time
 
171 O-6 Barbara Richard 32 81 49:25
449 1st Sara Hall 30 94 50:47
155 2nd Debra Chaney 30 115 52:20
175 3rd Kelley Chancellor 30 167 57:46
180 Johanna Lehfeldt 32 179 58:38
32 Shantel Beckers 31 211 1:01:04
25 Tina Izard 33 241 1:06:19
501 Cindi Bergs 30 248 1:07:41
355 Jennifer Flowers 31 259 1:09:29
330 Angie Barton 33 267 1:09:55
129 Michelle Skrbick 33 270 1:10:19
159 Angela Ivory 32 272 1:10:40
41 Teresa Clayton 33 281 1:11:56
115 Beverly Speed 32 284 1:12:35
47 Lesley Morrison 34 285 1:13:12
101 Whitney McDonald 31 287 1:14:57
317 Annette Williams 31 290 1:20:21
 
Bib # Award 35-39: Female Age Place Time
 
376 O-1 Karen Leathers 35 32 42:49
1st Kerry McMahan 36 107 52:00
373 2nd Pam Hurt 35 114 52:15
102 3rd Karin Bogue 37 180 58:42
61 Christine Cannan-
Dusenbury
35 208 1:00:51
96 Andrea Giddens 37 209 1:00:56
176 A-2 Sharon Liska 36 230 1:04:11
311 Dawn Sanders 38 238 1:05:47
87 Kathy McCracken 37 253 1:08:25
27 Leigh Ann Min 38 275 1:11:24
306 Darren Walton 36 279 1:11:50
319 Denise Sease 35 291 1:20:21
 
Bib # Award 40-44: Female Age Place Time
 
379 O-5 Caroline Freeman 40 70 47:46
65 M-1 Karen Harkins 44 64 47:04
46 AM-1 Lisa Thomas 43 92 50:37
183 M-2 Susan Struminger 40 110 52:11
345 1st Sue Markham 40 149 55:30
356 2nd Glenda Castleberry 43 223 1:03:00
151 3rd Mary Bauer 41 249 1:03:37
177 AM-2 Catherine Snyder 40 224 1:03:11
57 AM-3 Deborah Bookas 41 225 1:03:32
359 Sarah Carpenter 42 226 1:03:37
320 Theresa Nabors 43 265 1:09:53
318 Tanya Maloney 43 266 1:09:53
21 Linda Rathje 42 280 1:11:55
454 Mary Ann Hendrickson 42 292 1:20:55
451 Kaye Tune 43 308 1:37:56
 
Bib # Award 45-49: Female Age Place Time
 
162 O-2 Robin Graf 48 48 45:35
M-3 Marian Gann 46 128 53:34
161 1st Paula Townsend 46 222 1:02:50
35 2nd Siti Antonis 48 239 1:05:50
112 3rd Pat Brooks 47 247 1:07:34
154 Mildred Robinson 48 278 1:11:46
55 Susan Schwartz 49 297 1:27:46
 
Bib # Award 50-54: Female Age Place Time
 
43 G-1 Susan Diggons 52 105 51:55
135 G-3 Linda Shipp 51 243 1:07:09
192 1st Kathy O'Connell 52 246 1:07:24
126 2nd Marcia McCollum 54 258 1:09:12
 
Bib # Award 55-59: Female Age Place Time
 
375 G-2 Mary Ann Umstof 56 200 1:00:15
108 1st Karen Whipple 55 254 1:08:26
105 2nd Diane Sopko 55 273 1:10:59